BURGAS DISTRICT  

MUNICIPALITY        ELECTED MAYOR        NOMINATED BY      ROUND     RESULTS (%)
1. Aytos           Mitko Naydenov Mitev  BSP and coalition      I        57.99    

3. Bolyarovo       Hristo Dimitrov       BSP and coalition      I        59.28    
                   Hristov                                                        

4. Burgas          Yoan Kirilov          BSP and coalition     II        51.35    
                   Kostadinov                                                     

4. Sredets         Boycho Ivanov         BSP and coalition      I        50.71    
                   Koleliev*                                                      

6. Elhovo          Atanas Peev           BSP and coalition      I        61.71    
                   Chunchev*                                                      

8. Kameno          Stefan Bonev          BSP and coalition      I        59.45    
                   Stefanov*                                                      

9. Karnobat        Chanko Petkov         BSP and coalition      I        54.14    
                   Zapryanov*                                                     

11. Kotel          Stancho Siykov        UDF                   III        51      

12. Malko Tarnovo  Boris Evtimov         BSP and coalition     II        50.16    
                   Valchev                                                        

13. Tsarevo        Stoyan Dimitrakiev    BSP and coalition     II        69.64    
                   Yovkov                                                         

15. Nesebar        Zhivko Botev          BSP and coalition     II        41.20    
                   Georgiev                                                       

16. Nova Zagora    Velyo Kirilov Velev   BSP and coalition      I        56.29    

17. Pomorie        Georgi Truhchev         UDF                 II        42.09    
                                                                         

18. Ruen           Hussain Ismail        MRF                    I        66.78    
                   Ahmed*                                                         

20. Sliven         Yanko Aleksandrov     BSP and coalition      I        56.46    
                   Yankov                                                         

21. Sozopol        Zlatko Sotirov        BSP and coalition      I        60.11    
                   Nikolov*                                                       

22. Straldja       Ivan Georgiev         BSP and coalition      I        60.59    
                   Ivanov*                                                        

23. Sungurlare     Vasil Pandeliev       BSP and coalition     II        64.33    
                   Georgiev                                                       

24. Tvarditsa      Ivan Nedyalkov        BSP and coalition      I        59.11    
                   Ivanov*                                                        

25. "Tundhza"      Kostadin Dimitrov     BSP and coalition      I        57.44    
                   Georgiev*                                                      

26. Yambol         Nikolina Zhekova      BSP and coalition      I        50.82    
                   Hadjigeorgieva