HASKOVO DISTRICT  
   MUNICIPALITY        ELECTED MAYOR        NOMINATED BY      ROUND     RESULTS   
                                                                          (%)     

2. Ardino          Mehmed Mehmed Dikme   MRF                   II        58.76    

4. Bratya          Stanka Koleva         BSP and coalition      I        65.22    
Daskalovi          Ivanova*                                                       

7. Galabovo        Yordan Tonev          BSP and coalition     II        47.65    
                   Yordanov                                                       

8. Dzhebel         Bahri Redjeb Yumer    MRF                    I        72.87    

9. Dimitrovgrad    Gospodin Vasilev      BSP and coalition      I        53.93    
                   Georgiev*                                                      

11. Ivaylovgrad    Angel Ivanov Petrov*  Initiative            II        50.20    
                                         committee                                

12. Kazanlak       Ivan Dobromirov       BSP and               II        55.92    
                   Gorolomov             coalition, DAR                           

14. Kirkovo        Mustafa Yusein Emin*  MRF                    I        61.58    

15. Krumovgrad     Ahmed Mehmed Yumer    MRF                    I        61.36    

16. Kardjali       Rasim Musa Seidahmed  MRF                   II        50.71    

17. Lyubimets      Vasil Nedyalkov       BSP and coalition      I        53.88    
                   Kozaliev*                                                      

18. Madjarovo      Valchan Nikolov       BSP and coalition      I        59.07    
                   Todorov*                                                       

19. Mineralni      Yasharli Ali Ahmed    MRF                   II        38.13    
bani                                                                              

21. Momchilgrad    Sabahattin Ramadan    MRF                    I        76.81    
                   Ali*                                                           

22. Maglizh        Stoyko Minchev        BSP and coalition     II        46.63    
                   Dimitrov                                                       

23. Opan           Ilcho Donev Siderov   BSP and coalition      I        55.70    

24. Pavel banya    Stoyno Hristov Padev  BSP and coalition      I        56.88    

27. Radnevo        Georgi Marinov        BSP and coalition      I        58.62    
                   Kostov*                                                        

28. Svilengrad     Atanas Vasilev        BSP and coalition      I        56.99    
                   Atanasov                                                       

29. Simeonovgrad   Mariya Dineva         BSP and coalition     II        38.42    
                   Doncheva*                                                      

30. Stambolovo     Gyuner Fariz          MRF                    I        59.98    
                   Serbest*                                                       

31. Stara Zagora   Tsanko Vasilev        UDF                   II        53.45    
                   Yablanski                                                      

32. Topolovgrad    Stoyan Gospodinov     BSP and coalition     II        58.06    
                   Stoyanov                                                       

33. Harmanli       Atanas Barzev Stoev   BSP and coalition      I        51.92    

34. Haskovo        Atanas Dimitrov       BSP and coalition     II        53.87    
                   Vasilev                                                        

35. Chernoochene   Nedjatin Mehmed       MRF                    I        50.93    
                   Salim*                                                         

36. Chirpan        Petyo Dimitrov        BSP and coalition      I        57.71    
                   Stoychev