LOVECH DISTRICT 
   MUNICIPALITY        ELECTED MAYOR     NOMINATED BY         ROUND     RESULTS   
                                                                          (%)     

2. Apriltsi        Stoyan Angelov        People's Union         I        55.77    
                   Ivanov*                                                        

3. Belene          Petar Iliev Dulev*    BSP and coalition      I        55.73    

4. Veliko Tarnovo  Dragni Stafanov       BSP and coalition      I        54.87    
                   Dragnev                                                        

5. Gabrovo         Nikolay Stefanov      MRF                   II        50.41    
                   Dachev                                                         

6. Gorna           Nikola Ivanov Kolev*  BSP and coalition      I        53.41    
Oryahovitsa                                                                       

8. Gulyantsi       Licho Dimitrov        BSP and coalition      I        50.55    
                   Tonchev*                                                       

10. Dolna          Radoslav Georgiev     BSP and coalition      I        61.46    
Mitropoliya        Ilievski*                                                      

11. Dolni Dabnik   Ventsislav Vasilev    People's Union        II        51.40    
                   Varbanov*                                                      

12. Dryanovo       Dariya Dimitrova      BSP and coalition      I        62.92    
                   Sachkova                                                       

13. Elena          Sasho Petkov          BSP and coalition      I        72.04    
                   Topalov*                                                       

14. Zlataritsa     Nikola Yordanov       BSP and coalition      I        66.49    
                   Radev                                                          

16. Levski         Svetlin Zdravkov      BSP and coalition      I        51.81    
                   Zdravkov                                                       

17. Letnitsa       Emil Simeonov Atev    BSP and coalition     II        55.11    

18. Lovech         Plamen Petkov Evrev   BSP and coalition      I        50.70    

19. Lukovit        Ognian Borisov        BSP and coalition      I        53.96    
                   Astardjiev                                                     

20. Lyaskovets     Dimitar Dikov         BSP and coalition     II        56.34    
                   Dervishev                                                      

21. Nikopol        Ivan Dimitrov         BSP and coalition      I        57.02    
                   Dronchev*                                                      

22. Pavlikeni      Ventsislav Stoyanov   BSP and coalition      I        58.24    
                   Ivanov*                                                        

23. Pelovo         Velichko Valchev      BSP and coalition      I        67.53    
                   Tsenov                                                         

24. Pleven         Rumen Yordanov        BSP and coalition     II        52.40    
                   Petkov                                                         

26. Polski         Plamen Petrov Minev*  BSP and coalition     II        61.34    
Tranbesh                                                                          

27. Pordim         Dora Velichkova       BSP and coalition      I        63.92    
                   Velikova*                                                      

28. Svishtov       Nikolai Mihaylov      BSP and coalition     II        60.44    
                   Kuznetsov                                                      

29. Sevlievo       Yovko Hristov Yovkov  BSP and coalition     II        60.30    

31. Strazhitsa     Raycho Kostadinov     BSP and coalition      I        69.49    
                   Milenkov*                                                      

32. Suhindol       Mityu Angelov         BSP and coalition      I        68.04    
                   Dimitrov                                                       

33. Teteven        Vasil Ivanov Petrov   BSP and coalition     II        48.45    

34. Troyan         Dilian Angelov Enkin  BSP and coalition      I        50.39    

35. Tryavna        Todor Iliev           BSP and coalition      I        62.32    
                   Sharlandjiev                                                   

36. Ugarchin       Veselin Vasilev       BSP and coalition      I        51.07    
                   Ruskov*                                                        

37. Cherven bryag  Toshko Vasilev        BSP and coalition      I        52.74    
                   Todorov*                                                       

38. Yablanitsa     Vasil Naydenov        BSP and coalition     II        60.35    
                   Vasilev