MONTANA DISTRICT 
   MUNICIPALITY        ELECTED MAYOR        NOMINATED BY      ROUND     RESULTS   
                                                                          (%)     

1. Belogradchik    Vladimir Georgiev     BSP and coalition      I        62.61    
                   Zhivkov                                                        

2. Berkovitsa      Krasimir Statkov      BSP and coalition      I        53.42    
                   Statkov                                                        

3. Boynitsa        Bogdan Stanov         Initiative             I        50.03    
                   Tsokov*               committee                                

4. Boychinovtsi    Stefcho Georgiev      BSP and coalition      I        60.36    
                   Kostadinov                                                     

5. Borovan         Petar Todorov         BSP and coalition      I        61.84    
                   Tsevkovski*                                                    

6. Bregovo         Alaeksandar           BSP and coalition      I        57.51    
                   Serafimov Firkov*                                              

7. Brusartsi       Demi Borisov          BSP and coalition      I        55.79    
                   Dimitrov                                                       

8. Byala Slatina   Ivan Marinov          BSP and coalition     II        55.62    
                   Georgiev                                                       

9. Vidin           Ivan Mladenov         BSP and coalition      I        59.69    
                   Simeonov                                                       

10. Vratsa         Rumen Nikolov         BSP and coalition      I        56.50    
                   Stomanyarski                                                   

11. Valchidrum     Krasimir Milchev      BSP and coalition      I        52.76    
                   Petrov                                                         

12. Varshets       Antoni Mateev         BSP and coalition     II        55.52    
                   Mladenov                                                       

14. Georgi         Aleksandar Stoyanov   BSP and coalition      I        66.93    
Damyanovo          Svilarov                                                       

15. Gramada        Nesho Mitov Neykov    BSP and coalition      I        66.08    

16. Dimovo         Todor Iliev Todorov*  BSP and coalition      I        70.60    

19. Knezha         Nikolay Georgiev      BSP and coalition      I        64.70    
                   Gornishki                                                      

20. Kozloduy       Kostadin Petrov       Initiative            II        40.95    
                   Roshkov               committee                                

21. Krivodol       Krum Sotirov          BSP and coalition      I        67.81    
                   Todorov*                                                       

22. Kula           Vanyo Zhikov Ivanov   BSP and coalition     II        53.10    

24. Lom            Bogomil Velichkov     Initiative            II        57.22    
                   Kolchev               committee                                

25. Makresh        Pero Rachev Vasilev*  BSP and coalition      I        58.44    

26. Medkovets      Ivan Angelov Ivanov   BSP and coalition      I        70.93    

27. Mezdra         Tsevko Todorov        BSP and coalition     II        59.07    
                   Petkov*                                                        

28. Miziya         Ivanka Tsvyatkova     BSP and coalition      I        64.68    
                   Kuncheva*                                                      

29. Montana        Penka Borisova        BSP and coalition     II        56.07    
                   Yordanova                                                      

30. Novo selo      Antoanetka            BSP and coalition     II        58.05    
                   Evstatieva Staneva                                             

31. Oryahovo       Hristo Petrov Ivanov  BSP and coalition      I        51.67    

32. Roman          Nikolay Mikov         BSP and coalition      I        59.18    
                   Mikovski*                                                      

33. Ruzhintsi      Radko Georgiev        Bulgarian              I        51.01    
                   Kochev                Communist Party                          

35. Hayredin       Vasil Tsenov          Initiative            II        56.67    
                   Georgiev              committee                                

36. Chiprovtsi     Ivan Markov Pavlov    BSP and coalition     II        72.16    

37. Chuprene       Georgi Velkov         BSP and coalition      I        76.98    
                   Stefanov*                                                      

38. Yakimovo       Sashko Angelov        BSP and coalition      I        50.83    
                   Savkov