PLOVDIV DISTRICT 
   MUNICIPALITY        ELECTED MAYOR        NOMINATED BY      ROUND     RESULTS   
                                                                          (%)     

1. Asenovgrad      Bozhidar Georgiev     BSP and coalition     II        48.47    
                   Malinov                                                        

2. Banite          Boyko Minchev         BSP and coalition      I        53.84    
                   Eshpekov                                                       

3. Batak           Stefan Georgiev       BSP and coalition     II        53.92    
                   Hadjiev                                                        

4. Belovo          Galina Georgiev?      BSP and coalition     II        55.63    
                   Mizova                                                         

5. Borino          Ismail Djamal         Initiative            II        66.36    
                   Darakcha              committee                                

6. Bratsigovo      Iliya Georgiev        Initiative            II        52.38    
                   Kalinov*              committee                                

7. Brezovo         Filip Stoyanov        BSP and coalition      I        71.46    
                   Pulevski                                                       

8. Velingrad       Georgi Velev Avramov  BSP and coalition      I        54.34    

9. Devin           Silviya Igorova       Initiative            II        47.79    
                   Yurukova              committee                                

10. Dospat         Veselin Borisov       Initiative            II        70.33    
                   Cherkezov             committee                                

11. Zlatograd      Nikolay Vasilev       BSP and coalition      I        56.50    
                   Despotov                                                       

12. ??loyanovo     Atanas Kostadinov     BSP and coalition     II        49.32    
                   Terziyski*                                                     

13. Karlovo        Nikolay Hristov       BSP and coalition     II        58.54    
                   Enchev                                                         

14. Lesitchovo     Georgi Borisov        BSP and coalition      I        51.76    
                   Stoilov*                                                       

15. Laki           Krasimir Slavchev     BSP and coalition      I        51.96    
                   Manov*                                                         

16. Madan          Valentin Asenov       UDF                   II        52.37    
                   Gadjev                                                         

17. "Maritsa"      Delcho Zheliazkov     BSP and coalition     II        54.56    
                   Penev                                                          

18. Nedelino       Radoi Stoilov         BSP and coalition     II        40.52    
                   Kehayov                                                        

19. Pazardjik      Slavi Kuzov Genov     BSP and coalition     II        49.68    

20. Panagyurishte  Marko Nikolov Mechev  BSP and coalition      I        61.25    

21. Peshtera       Georgi Danailov       BSP and coalition      I        59.52    
                   Petarneychev                                                   

22. Plovdiv        Spas Georgiev         UDF                    I        52.26    
                   Garnevski                                                      

23. Parvomay       Todor Nachev Baramov  BSP and coalition      I        54.33    

24. Rakitovo       Georgi Yankov         BSP and coalition     II        50.02    
                   Popchev                                                        

25. Rakovski       Ivan Genov Lachev     BSP and coalition     II        52.40    

26. "Rodopi"       Georgi Zavryanov      BSP and coalition     II        52.40    
                   Mostrov                                                        

27. Rudozem        Nikolay Ivanov        UDF                   II        41.21    
                   Boyadjiev*                                                     

28. Sadovo         Argil Genov Genchev*  BSP and coalition      I        55.87    

29. Septemvri      Yanka Borisova        BSP and coalition      I        51.49    
                   Kmetska                                                        

31. Smolyan        Kostadin Dimitrov     BSP and coalition      I        56.83    
                   Chatalbashev                                                   

32. Strelcha       Dincho Evstatiev      BSP and coalition      I        69.85    
                   Dinchev                                                        

33. Saedinenie     Elena Sabeva Popova   BSP and coalition      I        53.40    

37. Hisarya        Zlatyu Iliev          BSP and coalition      I        53.53    
                   Garabski                                                       

38. Chepelare      Vaska Valcheva        BSP and coalition      I        51.55    
                   Darboklieva