RUSE DISTRICT  
   MUNICIPALITY        ELECTED MAYOR        NOMINATED BY      ROUND     RESULTS   
                                                                          (%)     

1. Alfatar         Radka Georgiev?       BSP and coalition     II        55.80    
                   Zheleva*                                                       

2. Antonovo        Marko Rusev Markov    BSP and coalition     II        51.46    

3. Borovo          Radoslav Ivanov       BSP and coalition      I        59.97    
                   Rachev*                                                        

4. Byala           Asen Genov            BSP and coalition      I        63.90    
                   Arabadjiev                                                     

5. Vetovo          Georgi Aleksandrov    Initiative            II        49.21    
                   Georgiev              committee                                

7. Glavinitsa      Djavat Yashar Mehmed  MRF                   II        51.66    

8. Dve mogili      Angel Petkov Braykov  People's Union         I        61.68    

10. Dulovo         Erol Yuksel Adem      MRF                    I        53.37    

11. Zavet          Zie Ahmed Ismail      MRF                   II        45.14    

13. Ivanovo        Ivan Ignatov Ivanov   BSP and coalition     II        56.41    

14. Isperih        Gyunay Hyusmen        MRF                    I        53.89    
                   Hyusmen                                                        

15. Kaynardja      Iliya Tonev Popov     BSP and coalition     II        48.73    

16. Kubrat         Rosen Nikolov Nenkov  BSP and coalition     II        57.09    

17. Loznitsa       Vehbi Dahil Osmanla*  MRF                   II        53.69    

22. Omurtag        Behchet Ibrahim       MRF                   II        56.74    
                   Kerim                                                          

23. Opaka          Sabri Saliev          MRF                   II        56.68    
                   Ahmedov*                                                       

24. Popovo         Lyudmil Dimitrov      BSP and coalition      I        56.86    
                   Veselinov*                                                     

26. Razgrad        Venelin Dimitrov      BSP and coalition      I        54.56    
                   Uzunov*                                                        

27. Russe          Dimitar Georgiev      BSP and coalition     II        54.27    
                   Kalchev                                                        

29. Samuil         Abtula Mehmed Abtula  MRF                   II        58.36    

31. Silistra       Elections on Jan.                                              
                   19, 1997                                                       

32. Sitovo         Valentin Draganov     BSP and coalition      I        64.39    
                   Draganov                                                       

33. Slivo pole     Georgi Stefanov       BSP and coalition      I        56.26    
                   Golemanski                                                     

34. Tutrakan       Vergil Iliev Rusev*   BSP and coalition      I        52.00    

35. Targovishte    Petar Ivanov          BSP and coalition      I        54.25    
                   Karageorgiev*                                                  

36. Tsar Kaloyan   Nedjet Sali Djinali*  MRF                    I        53.76    

37. Tsenovo        Vladimir Todorov      Initiative            II        34.76    
                   Kalinov*              committee