SOFIA DISTRICT  
   MUNICIPALITY        ELECTED MAYOR        NOMINATED BY      ROUND     RESULTS   
                                                                          (%)     

1. Bansko          Boris Hristov         BSP and coalition     II        56.08    
                   Velyanov                                                       

2. Belitsa         Salih Djemal Salih    MRF                   II        54.36    

3. Blagoevgrad     Kostadin Stoyanov     BSP and coalition     II        52.94    
                   Paskalev                                             
                                                                           

4. Bobov dol       Yordanka Nikiforova   BSP and coalition      I        64.09    
                   Kalenichkova*                                                  

5. Boboshevo       Asen Atanasov Volev*  BSP and coalition      I        53.94    

6. Bozhurishte     Nikola Angelov        BSP and coalition      I        51.85    
                   Petrov                                                         

7. Botevgrad       Georgi Peev Georgiev  BSP and coalition      I        51.20    

8. Breznik         Georgi Aleksandrov    BSP and coalition     II        65.40    
                   Mihaylov*                                                      

9. Godech          Vladimir Todorov      BSP and coalition      I        53.32    
                   Krastev                                                        

10. Gorna Malina   Georgi Ivanov         BSP and coalition     II        51.69    
                   Kanchev                                                        

11. Gotse Delchev  Vladimir Krastev      BSP and coalition     II        64.11    
                   Moskov                                                         

13. Garmen         Basri Mahmedov        DPS                   II        67.07    
                   Misirkov*                                                      

16. Dragoman       Gancho Grigorov       BSP and coalition     II        56.43    
                   Stavrev*                                                       

17. Elin Pelin     Angel Georgiev Bonev  BSP and coalition     II        44.49    

18. Etropole       Nikola Marinov        BSP and coalition     II        44.40    
                   Dochev*                                                        

19. Zemen          Milcho Yordanov       BSP and coalition     II        70.37    
                   Stoynev                                                        

20. Ihtiman        Dimitar Ivanov Bonev  Initiative            II        50.10    
                                         committee                                

22. Kovachevtsi    Metodi Kostadinov     BSP and coalition      I        50.05    
                   Krastev*                                                       

24. Koprivshtitsa  Rashko Petkov         UDF                   II        50.32    
                   Hristov                                                        

25. Kostenets      Aleksandar Vasilev    BSP and coalition      I        50.69    
                   Arangelov                                                      

26. Kostinbrod     Yordanka Ekzarhova    BSP and coalition      I        52.56    
                   Kabakchieva                                                    

27. Kocherinovo    Petar Borisov         BSP and coalition      I        52.07    
                   Spasov*                                                        

28. Kresna         Nikolay Georgiev      BSP and coalition     II        35.86    
                   Bengyuzov                                                      

29. Kyustendil     Valentin Nikolov      BSP and coalition      I        50.32    
                   Valov                                                          

31. Nevestino      Raycho Stoimenov      BSP and coalition      I        62.91    
                   Paunov*                                                        

32. Pernik         Andrey Kirilov        BSP and coalition     II        62.50    
                   Andreev                                                        

33. Petrich        Andon Atanasov        BSP and coalition     II        50.07    
                   Cholakov                                                       

34. Pravets        Tsanko Vasilev        BSP and coalition      I        67.79    
                   Marinov                                                        

36. Radomir        Karasimir Svetozarov  BSP and coalition     II        66.48    
                   Borisov                                                        

37. Razlog         Georgi Blagoev Kirev  BSP and coalition     II        50.91    

38. Rila           Borislav Doychinov    Initiative            III                
                                         committee                                

39. Samokov        Georgi Simeonov       BSP and coalition      I        62.81    
                   Goleminov*                                                     

40. Sandanski      Kostadin              BSP and coalition      I        50.88    
                   Aleksandriev Buzov*                                            

41. Sapareva       Ilcho Kirilov         BSP and coalition     II        48.64    
banya              Damyanov                                                       

42. Satovcha       Bayryam Bayryamov     Initiative            II        43.13    
                   Dermendjiev           committee                                

43. Svoge          Mihail Vladimirov     BSP and coalition      I        53.74    
                   Rashkov                                                        

44. Simitli        Nikolay Stoyanov      BSP and coalition     II        40.97    
                   Atanasovski                                                    

45. Slivnitsa      Petar Velichkov       People's Union        II        38.29    
                   Stoykov                                                        

47. Zlatitsa       Todor Georgiev        BSP and coalition     II        50.41    
                   Chompalov                                                      

48. Dupnitsa       Pancho Lyubomirov     Dupnitsa               I        56.60    
                   Panayotov*            Democratic                               
                                         Coalition                                

49. Strumyani      Ivan Stoyanov         Initiative            II        39.64    
                   Harizanov             committee                                

50. Treklyano      Kamen StoynevArsov*   BSP and coalition      I        64.27    

51. Tran           Aleksandar Nenkov     BSP and coalition      I        63.95    
                   Stoyanov                                                       

52. Hadjidimovo    Petar Angelov         BSP and coalition     II        51.71    
                   Bodenov*                                                       

53. Yakoruda       Moharem Nedjip Osman  MRF                   II        52.76    

54. Anton          Genka Ladarova        BSP and coalition      I        65.08    
                   Nikolova                                                       

55. Pirdop         Mladen Georgiev       BSP and coalition      I        55.00    
                   Gushev*                                                        

56. Mirkovo        Haralampi Dimitrov    Initiative             I        54.04    
                   Nonchev*              committee                                

57. Chavdar        Pancho Nikolov        BSP and coalition      I        75.20    
                   Radunchev                                                      

58. Chelopech      Stoyan Ivanov         Initiative             I        69.94    
                   Machulekov*           committee