VARNA DISTRICT

   MUNICIPALITY        ELECTED MAYOR        NOMINATED BY      ROUND   RESULTS (%)  

1. Avren           Lyubcho Ivanov        BSP and coalition     II        58.12     
                   Lyubchev                                                        

2. Aksakovo        Hristo Toshkov        Initiative            II        43.09     
                   Toshkov*              committee                                 

3. Balchik         Krustyo Stefanov      BSP and coalition     II        53.27     
                   Mitev                                                           

4. Beloslav        Mihail Dobrev         BSP and coalition     II        60.86     
                   Karamihalev                                                     

5. Byala           Karamfil Georgiev     BSP and coalition      I        58.46     
                   Karamfilov                                                      

6. Varna           Hristo Yordanov       SDS                   II        51.48     
                   Kirchev*                                                        

7. Venets          Yonal Raim Mehmed     DPS                   II        40.04     

8. Vetrino         Georgi Petkov         BSP and coalition     II        57.11     
                   Stoyanov*                                                       

9. Valtchi dol     Vasil Zheliazkov      BSP and coalition      I        51.38     
                   Vasilev*                                                        

10. Varbitsa       Stefan Petkov         BSP and coalition     II        41.48     
                   Staykov                                                         

11. Gara Hitrino   Ahmed Ahmed Ibryam    DPS                   II        60.18     

12. General        Dimitar Mihaylov      BSP and coalition      I        56.63     
Toshevo            Petrov*                                                         

13. Dolni chiflik  Neicho Zyumbyulev     SDS                   III        59.2     

14. Devnya         Eli Atanasova         BSP and coalition     II        55.18     
                   Ivanova                                                         

15. Dobrich        Petko Yordanov        BSP and coalition      I        61.32     
(rural)            Petkov                                                          

16. Dalgopol       Yanko Ivanov Yankov   BBB                   II        56.61     

17. Kavarna        Kostadin Dimitrov     BSP and coalition      I        61.89     
                   Ivanov                                                          

18. Kaolinovo      Ferdane Bekirova      DPS                   II        63.51     
                   Beytieva                                                        

19. ??spichan      Nikola Borisov        BSP and coalition      I        63.17     
                   Nikolov*                                                        

20. Krushari       Dimitar Stoyanov      BSP and coalition     II        55.88     
                   Mitev                                                           

21. Nikola         Nedjib Nuri Kurt*     DPS                   II        46.89     
Kozlevo                                                                            

22. Novi pazar     Valentin Lyubenov     BSP and coalition     II        62.00     
                   Angelov*                                                        

23. Veliki         Zhelez Slavov         SDS                    I        51.11     
Preslav            Zhelezov*                                                       

24. Provadiya      Ivo Petrov Seferov*   BSP and coalition      I        59.11     

25. Smyadovo       Zlatka Petrova        BSP and coalition     II        60.84     
                   Ruseva                                                          

26. Suvorovo       Kosyo Stoychev        BSP and coalition      I        66.72     
                   Kostov                                                          

27. Tervel         Zhivko Zhekov         BSP and coalition     II        54.22     
                   Georgiev                                                        

28. Dobrich-town   Lachezar Rosenov      BSP and coalition     II        59.55     
                   Georgiev                                                        

29. Shabla         Kosta Dimov Kostov*   BSP and coalition      I        58.54     

30. Shumen         Maksim Yordanov       BSP and coalition     II        48.58     
                   Ivanov