Aleksandar Dimov BOZHKOV


Born on Aug. 9, 1951 in Sofia. Married, has one child.

Graduated from the American College in Baghdad, and from the Technical University in Sofia in 1974 with a degree in Heating Technologies. Senior research associate since 1986. Worked in "Sofproekt" 1975-91. Head of department in the Ministry of Territorial Development and Building 1991-92. Executive director of the Agency for Privatization 1992-93.

Deputy chairman of the United Christian Democratic Center (within UDF ) since Oct. 1994. Member of the National Executive Council of UDF since Apr. 1995. Deputy chairman of UDF Apr. 1995-Feb. 1997. MP (elected in Dobrich) the 37th National Assembly (Parliamentary Group of UDF). Deputy chairman of the Economic Committee in the 37th National Assembly. Deputy chair of the Bulgarian Inter-parliamentary Group 1995-Feb. 1997.Deputy Prime Minister and Minister for Industry since Feb. 1997.