Ahmed Demir DOGAN


Born on March 29, 1954 in the village of Drandar, Suvorovo municipality, Varna district. Married.

Graduated in Philosophy from Sofia University "St. Kliment Ohridski" 1981. Ph.D. in Philosophy. Research associate in the Institute for Philosophy of the Bulgarian Academy of Sciences. Has been leader of an underground organization seeking restoration of the rights of Bulgarian Turks 1985-86. Arrested in June 1986 and sentenced to a term of 10 years in 1987. Amnesty at the end of 1989.

Founding-member of MRF in Jan. 1990. Chair of MRF since Jan. 1997 (reelected Dec. 1996). Director of "Prava i svobodi" newspaper 1991-96. MP (elected in Krumovgrad single-member electoral district) in the 7th Grand National Assembly (Parliamentary Group of MRF). MP (elected in Kardjali) in the 36th National Assembly (Parliamentary Group of MRF). MP (elected in Burgas) (Parliamentary Group of MRF). Chair of the Parliamentary Group of MRF in the 7th Grand National Assembly, and in the 36th and 37th National Assemblies. Chair of the coalition Union for National salvation since March 1997.