Georgi Vladimirov LAMBOV


Born on July 27, 1948 in Sofia. Married, has two children.

Graduated from the University for Mining and Geology. Long practice in the Ministry of the Interior. Head of the "Terror and Narcotics" department in the Central Office for Fighting Organized Crime - quits in 1992. Worked in the inspectorate of the Ministry of Internal Affairs, and later in a consultancy firm. General-major since Nov. 1994. Secretary general of the Ministry of the Interior Oct. 1994-Feb. 1997.