Petar Stefanov STOYANOV


Born on May 25, 1952 in Asenovgrad. Married, has one son and one daughter.

Graduated in Law from Sofia University "St. Kliment Ohridski" 1976. Expert in civil law. Attorney in Plovdiv 1977-92.

President of the "Maritsa" volleyball club - Plovdiv 1989-96. Member of the Governing Board of the Bulgarian Volleyball Federation until 1996. Spokesperson for the Coordination Council of UDF in Plovdiv 1990. Deputy chair of the National Club for Democracy (within UDF) 1993-96. Member of the National Coordination Council of UDF 1994-96. Chair of the Legal Council of UDF. Member of the National Executive Council and deputy chair of UDF Apr.1995-Nov.1996. Deputy Minister of Justice 1991-93. MP (elected in Montana) in the 37th National Assembly (Parliamentary Group of UDF) until Nov. 1996. Deputy chair of the Parliamentary Group of UDF in the 37th National Assembly until Nov. 1996. Deputy chair of the Committee on Youth, Sports and Tourism in the 37th National Assembly until Nov. 1996. Elected for President of the Republic of Bulgaria on Nov. 3, 1996. Assumed duty on Jan. 22, 1997 (mandate until Jan. 2002).

Publications: "The Divorce", study; scientific articles.