Svetoslav Stoyanov SHIVAROV


Born on Feb. 7, 1944 in Sozopol, Burgas district. Married, has two children.

Graduated in Law from Sofia University "St. Kliment Ohridski". Regional public prosecutor in Pomorie.

Member of BZNS since 1968. Worked in the BZNS organizations in Burgas. Chief expert in the Committee for Protection of Competition. Member of the Standing Committee of BZNS since Dec. 1989. Chairman of the Governing Council of BZNS-united. Founding-member and chairman of BZNS-Aleksandar Stamboliyski since 1993. MP (elected in Burgas) in the 7th Grand National Assembly (Parliamentary Group of BZNS). Chairman of the Committee on Human Rights and the National Problem in the 7th Grand National Assembly. MP (elected in Pazardjik) in the 37th National Assembly (Parliamentary Union for Social Democracy) - Jan. 1995. Deputy chairman of the Parliamentary Group of the Democratic Left Jan. 1995. Deputy Prime Minister Jan. 1995-Feb. 1997. Minister without portfolio Jan.1995-Jan.1996. Minister of Agriculture, Jan.- June 1996.