Kiril Stoyanov ZHELEV


Born on Sept. 12, 1949 in Yambol. Married, has one child.

Graduated in Politology from the Academy for Social Sciences and Social Management. First secretary of the Regional Committee of Dimitrov's Comsomol Youth Union in Yambol. Deputy chair of the Regional Council in Yambol. Deputy chair of the Cooperative Union in Yambol.

Chair of the Municipal Council of BSP in Yambol. Member of the Supreme Council of BSP. Member of the Executive Bureau of the Supreme Council of BSP and chief of the Committee on Financial and Economic Matters of BSP June 1994-June 1996. MP (elected in Yambol) in the 7th Grand National Assembly (Parliamentary Group of BSP). MP (elected in Yambol) in the 36th National Assembly (Parliamentary Union for Social Democracy). Deputy chair of the Committee on Civil Complaints, Suggestions and Petitions in the 36th National Assembly. Secretary of the Parliamentary Union for Social Democracy in the 36th National Assembly. MP (elected in Yambol) in the 37th National Assembly (Parliamentary Group of the Democratic Left). Secretary of the Parliamentary Group of the Democratic Left - in charge of the material and technical, financial and living matters, in the 37th National Assembly 1995-July 1996. Deputy chair of the Parliamentary Group of the Democratic Left - in charge of relations with the Council of Ministers and parliamentary control July 1996-Feb. 1997. Chair of the Committee on Budget and Finance in the 37th National Assembly Nov. 1995-Feb. 1997.